فاکتورهاي کيفيت در مستربچ

امروزه با رشد توليدات پلاستيکي(پليمري) در سطح جهان و استفاده روزافزون از اين توليدات، ميزان توجه به اين محصولات نيز زياد شده است. استفاده از پليمر به تنهايي به دليل نداشتن رنگ خاصي خيلي کم صورت ميگيرد.

ومعمولا براي جلب مشتريان اين محصولات بايد به صورت رنگي توليد شوند. مستربچ به عنوان رنگ دهنده پليمر در صنعت پلاستيک مورد استفاده قرار مي گيرد. و کيفيت مستربچ نيز با کيفيت محصولات پلاستيکي ارتباط مستقيمي دارد. مستربچ را نيز معمولا بين 1/5 الي 3 درصد مورد استفاده قرا مي دهند اما بسته به نوع توليد از در پايين تر و بالاتر از اين هم مورد استفاده قرار مي دهند. از جمله فاکتورهاي مهم در کيفيت مستربچ مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

۱) فاکتور بهداشتي

در محصولاتي که براي بسته بندي مواد غذايي، دارويي، آرايشي بهداشتي و ... مورد استفاده قرا مي گيرد فاکتور بهداشت از اهميت بسيار بالايي برخوردار است بعني در تهيه مستربچ هايي که در اين مورد استفاده مي شوند نبايد از افزودنيها و پيگمنتهاي غيربهداشتي و سمي و موادي که در هنگام بسته بندي در مواد غذايي و غيره قابل حل باشند مورد استفاده قراربگيرد. که امروزه با پيشرفت تکنولوژي و به خصوص نانوتکنولوژي ، تهيه مستربچ ها کاملا بهداشتي از طريق اضافه نمودن مقدار مشخصي نانوسيد ممکن شده است.

۲) فاکتور غلظت

کيفيت مستربچ با ميزان استفاده از آن در توليدات ارتباط مستقيم دارد يعني مستربچي با غلظت بالاتر را ميتوان با درصد پايين تر مورد استفاده قرار داد.

۳) مقاومت حرارتي

مقاومت رنگ مستربچ ها در برابر حرارت بالا يک فاکتور کيفيتي است. در محصولات پلاستيکي که از پليمرهاي (HIPS , GPPS, ABS, PVC, … ) استفاده مي شود مقاومت حرارتي بالا نيازمند است چون اين پليمرها در دماهاي بالاتري ذوب مي شوند.

۴) شکل ظاهري

در حين توليد مستربچ توسط اکسترودرها شکل ظاهري بسيار مورد توجه قرار مي گيرد.شکل ظاهري يکي از شاخصه هاي کيفيت است و هم در بازريابي و رضايتمندي مشتري بسيارمورد توجه قرار ميگيرد.

دانه هاي مستربچ بايد توپر، صاف و سطح مقطع آن نيز بايد از برش مناسبي برخوردار باشد و تا حد ممکن بايد صاف و براي باشد بخصوص مستربچ هاي گروه پليمرهاي PE . استفاده از وکيوم حين توليد مستربچ مي تواند بسيار مثمرثمر باشد.

۵) نوع بسته بندي

استفاده از پاکتهاي چندلايه به منظور جلوگيري از تابش نور خورشيد به مستربچ ها و جلوگيري از جذب رطوبت در مستربچ ها مي توان در حفظ کيفيت آن بسيار مور باشد.

با توجه به موارد ذکر شده بالا لاطم به ذکر است در تهيه مستربچ ها هيچ استاندارد خاصي وجود ندارد و معمولا کارخانجات توليد مستربچ براي نشان دادن کيفيت محصولات خود از استانداردهاي تشويقي استفاده مي کنند.

توليد مستربچ بر اساس خواسته هاي مشتري(مصرف کننده ) آن صورت ميگيرد و مشتري بر اساس نوع کار توليدي که انجام مي دهد سفارشات خود را انجام داده و توليد کننده نيز توليد مي نمايد.

aftab.ir منبع

نظر خود را ارسال کنید