مستربچ های رنگی

#مستربچ_قسمت_اول
مروری بر #مستربچ های رنگی:
📌مستربج رنگی :
رنگ کردن مذاب پلیمری یکی از پارامترهای می باشد که به پلیمر  ارزش افزوده می بخشد و رسیدن به ظاهری جذاب و افزایش برخی از خواص و قابلیت های پلیمر از اصلی ترین اهداف مستربج در صنعت می باشد.
امروزه در دنیا روند فناوری رنگ و پلاستیک ها به نفع تولید کنندگان مستربج پیش می رود.اگر در گذشته  تولیدکنندگان پلیمر،رنگ را می افزودند در حال حاضر تولید مستربچ، رنگ تک عاملی و چند عاملی برای مصرف در پلیمرهای بی رنگ متدوال شده است.
📌اجزا مستربچ رنگی :
♨️ پیگمنت :
اصولا پیگمنت ها می توانند کارکردهای مختلفی در پلاستیک ها داشته باشند به عنوان مثال حفاظت نوری پلیمر با تیتان دی اکسید و تقویت مکانیکی با گریدهای معینی  از کرین بلک از این دسته می باشند. پیگمنت ها به دو دسته آلی و معدنی تقسیم می شوند.خواص اصلی پیگمنت ها به ساختار شیمیایی آنها وابسته است و عوامل دیکر مانند ساختار کریستالی ، اندازه و شکل ذرات ، درجه تجمع یافتگی پیگمنت ها (پراکندگی) و طبیعت سطحی پیگمنت
طبقه بندی پیگمنت های معدنی  می تواند به صورت پیگمنت های سفید ، مشکی ، رنگی باشد که رنگی شامل اکسید آهن(زرد تا قهوه ای و مشکی) ، اکسید کروم ( سبز تیره)، اکسید فلزی مخلوط ( زرد تا قرمز مایل به قهوه ای)
پیگمنت های آلی را می توان به سه دسته رنگدهی ، درخشندگی ، شفافیت تقسیم کرد این گروه از پیگمنت ها شامل پیگمنت های آزو (که محدوده شید های زرد، نارنجی ، قرمز )، پیگمنت های فتالوسین ( آبی مایل به قرمز و آبی مایل به سبز)، پیگمنت های کینا کریدون( شامل شیدهای بنفش و قرمز)، پیگمنت های دی کتوپیرولوپیرول (شید قرمز درخشان) و ترکیبات آنتراکینونی،انیدیگوئیدی،ایندانترونی و پرینونی
معیار انتخاب پیگمنت شامل خواص نوری ، ثبات حرارتی ، ثبات آب و هوایی(ثبات نوری)، ثبات شیمیایی ، مقاومت در برابر مهاجرت، خواص پراکنشی(قابلیت پراکنده شدن)، خواص الکتریکی و جنبه های زیست محیطی می باشد.
♨️رزین حامل :
رزین حامل مصرفی در تهیه مستربچ معمولا هم پایه پلیمر رقیق کننده انتخاب می شود.عموما فاکتور های مهم در انتخاب :
-  امتزاج پذیری و سازگاری پایه پلیمری مستربج و پلیمر رقیق کننده
-  سازگاری رزین حامل با پلیمر های مصرفی
-  ثبات حرارتی رزین حامل
-  مشخصه ترک کنندگی پیگمنت و رزین حامل
-  سهولت فرایند پذیری رزین حامل
-  اثر آن بر خواص فیزیکی مکانیکی محصول نهایی
♨️افزودنی های مصرفی در مستربج:
مهمترین افزودنی در تهیه مستریچ عوامل پراکنده کننده هستند.عموما در تهیه مستریچ پیگمنت ها بعد از پراکنده شدن تمایل به تجمع دوباره و تشکیل کلوخه دارند. که نیاز به افزودن این عوامل می باشد.در میان پراکنده کننده ها واکس ها گونه های جدید تری هستند وظیفه این واکس ها تر کردن سطح پیگمنت ها و پایدار سازی آنها بعد از پراکندگی است.

برای آشنایی با تولید کنندگان این صنعت به منوی مواد اولیه قسمت افزودنی های پلیمری مراجعه نمایید

نظر خود را ارسال کنید