2 سال پیش
#17 نقل قول
چوب پلاست قسمت سوم:
مواد تشکیل دهنده اصلی سازه های چوب پلاستیک:

1-پودر چوب و نحوه خشک کردن
برای استفاده از چوب در این صنعت دو نکته از اهمیت بیشتری برخوردار است اولین مورد سایز پودر چوب استفاده شده می باشد و مهمتر از آن خشک بودن پودر چوب می باشد.

روش های مختلف خشک کردن چوب
Drying (Seasoning) methods
خشک کردن در کوره
(Kiln drying)
کوره های رطوبت گیر
(Dehumidifier )
خشک کردن تحت خلاء
(Vacuum drying)
خشک کردن با اشعه رادیوفرکانس
(Radiofrequency drying)
خشک کردن با امواج مایکروویو
(Microwave drying)
خشک کردن تحت دمای بالا
(High-temperature drying)

2- مواد پلیمری:
این مواد شامل PVC,PE,PP,PS,PET می باشد در این صنعت PVC و PE  کاربرد بیشتری دارد.

موارد مورد توجه در مورد مزیت های چوب پلاستیک:
1) از لحاظ اقتصادي
قيمت پلاستيك ها به طور متوسط بالا مي‌باشد ولي قيمت چوب پلاستيك کمتر میباشد. نسبت به MDF در 70 درصد موارد جايگزيني با چوب - پلاستيك داراي مزيت اقتصادي است (سرمايه‌گذاري MDF به ازاي هر متر مكعب 250 تا 300 دلار و چوب پلاستيك 120-100 دلار مي‌باشد).همچنين نسبت به فلزات داراي قيمت هاي پايين‌تر مي‌باشد. و مهمترین نکته این است که در طول مصرف نيز به نگهداري و تعمير كمتري احتياج دارد.
2) از لحاظ كيفي و مكانيكي اين ماده به خاطر خصوصيت ذاتي خود (كامپوزيت بودن)‌ مجموع خواص آن بهتر از دو جزء تشكيل دهنده چه پلاستيك و چه چوب است.مقاومت مكانيكي چوب - پلاستيك 5 برابر چوب طبيعي و 2 تا 3 برابر MDF مي‌باشد و نسبت به پلاستيكها هم بيشتر است. همچنين نسبت به پلاستيك خواص انعطاف‌پذيري چوب - پلاستيك بهتر مي‌باشد.
3) توليد چوب پلاستيك به سلامت محيط زيست كمك مي نمايد. اين مواد داراي فوائد زیادی براي محيط زيست هستند كه عبارتند از:
داراي ضايعات ناچيزي بوده و همان ضايعات اندك نيز قابليت بازيافت و استفاده مجدد را دارند.
اين كامپوزيت ها داراي هيچ گونه گاز فرمالدئيد يا تركيبات آلي ناپديدار نمي باشند.
اين مواد قابل بازيافت بوده و پس از اتمام دوره كارايي شان بازهم مي توانند بكار گرفته شوند.
4)کاهش مصرف پلاستيك های تجزيه ناپذير
ماده اوليه توليد چوب پلاستيك، انواع فيبر و الياف و پليمرها مي باشند كه اولا بخش عمده اين مواد را الياف گياهي تشكيل مي دهد و ثانيا اين الياف مي تواند هر نوع ماده كشاورزي اعم از خاك اره باگاس(ساقه نيشكر)، سبوس گندم، پوسته برنج، پوست خشكبار(از قبيل گردو پسته فندق و بادام و ...) باشد. بنابراين با اين كار ميزان مصرف پلاستيك ها كه در محيط تجزيه ناپذير مي باشند كمتر مي گردد.
5) ايجاد كالايي با ارزش افزوده بالا
مواد كشاورزي با ارزش كمتر بازيافت و تبديل الياف طبيعي با ارزش كمتر به محصولات با کیفیت و ارزش اقتصادی بالاتر، يكي ديگر از مزيت هاي اين طرح است كه در سطح ملي مي توان از آن به عنوان يك طرح مفيد ياد كرد.
6)كاهش ضرورت قطع درختان
چوب به طور مستقيم از درخت حاصل مي شود. لذا با توسعه جمعيت كشورها، نياز بازار به چوب بيشتر شده و براي تأمين آن، لازم است درختان بيشتري قطع گردد و اين موضوع با توجه به محدوديت جنگل در كشور، بسيار حائز اهميت است. توليد محصولات چوب پلاستيك سبب كاهش نياز بازار به چوب طبيعي شده و در نهايت ضرورت قطع درختان كاهش پيدا مي نمايد.